پارگی و التهاب تاندون شانه: درمان و علت

2

عضله‌ی چرخان شانه، گروهی از تاندون‌هاست که چهار ماهیچه‌ی بالای شانه را به استخوان‌ها وصل می‌کند. تاندون‌ها زیر زائده‌ی استخوان کتف (بخشی از تیغه‌ی شانه) قرار دارند، جایی که تاندون‌ها در آن بسیار مستعد آسیب‌پذیری هستند. این می‌تواند منجر به پارگی و کشیدگی تاندون شانه شود که نهایتاً باعث درد و ضعف در شانه می‌شود. ممکن است پارگی تاندون به صورت ناگهانی در اثر یک ضربه ایجاد شود یا به تدریج توسعه یابد. هنگامی که تاندون‌ها یا عضلات چرخان شانه گسیخته شوند، بیمار دیگر قادر نیست مثل قبل و با همان دامنه حرکت قبلی بازوی خود را بلند کند یا بچرخاند و هنگام حرکت شانه درد قابل‌توجهی احساس می‌کند.

 [alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#cacaca”]

دکتر رئیس السادات متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با سال‌ها تجربه در درمان موفق انواع دردهای مزمن، از جمله درد مزمن شانه، با ترکیبی از روش های غیر تهاجمی، موثر، ایمن و بدون درد مانند فیزیوتراپی و بدون نیاز به عمل، به کاهش درد مزمن شانه و قدرتمند کردن عضلات اطراف شانه، افزایش محدوده حرکت و کاهش التهاب به بهبود کلی عملکرد دست شما می پردازد.

برای اطلاعات بیشتر با ما از طریق ۰۲۱۰۲۲۱۱۹۹۴۶  و یا ۰۲۱۰۲۲۱۱۹۹۴۸ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس تهران، سعادت آباد،خیابان سرو شرقی، بعد از کوچه چهارم، نرسیده به بیمارستان پارسیان،پلاک ۳۹،طبقه چهارم شرقی(واحد هشت) مراجعه فرمایید.[/alert]

کالبدشناسی شانه


 3

تاندون‌های شانه

تاندون‌ها در امتداد عضلاتی که به استخوان متصل هستند قرار دارند. عضلات به وسیله‌ی کشیدن تاندون‌ها، استخوان‌ها را حرکت می‌دهند.

عضله‌ی چرخان شانه

تاندون‌های عضله‌ی چرخان شانه، گروهی متشکل از چهار تاندون است که عمیق‌ترین لایه‌ی ماهیچه‌ها را به استخوان بازو وصل می‌کند. آنها تاندون‌های عضلات چرخان شانه هستند.

4

نام این چهار تاندون عبارت است از (از جلو به عقب):

 • اسکاپولاریس پایینی
 • پیناتوس بالایی
 • پیناتوس پایینی
 • تیرس کوچک

تاندون پیناتوس بالایی شایع‌ترین تاندونی است که آسیب می‌بیند، این تاندون با وارد آمدن ضربه و استفاده‌ی بیش از حد آسیب می‌بیند. پیناتوس بازو را بلند می‌کند و به این طرف و آن طرف می‌برد. آسیب رسیدن به این تاندون می‌تواند منجر به پارگی عضله‌ی چرخان شانه شود. استفاده‌ی بیش از حد می‌تواند منجر به زایل شدن زائده‌ی سر کتف شود.

تاندون‌های عضله‌ی دو سر

عضله‌ی دو سر در شانه دو تاندون دارد که به آنها سر بلند و سر کوتاه می‌گویند.

5

تاندون سر بلند عضله‌ی دو سر (LHB) تاندون بسیار مهمی است که از طریق مفصل شانه حرکت می‌کند. تاندون عضله‌ی دو سر در بالای مفصل شانه آغاز می‌شود و سپس از جلوی شانه عبور می‌کند تا به عضله‌ی دو سر برسد. معمولاً LHB منبع درد شانه است و می‌تواند پاره شود.

علل درد شانه


التهاب عضله‌ی دو سر

به التهاب تاندون شانه سر بلند عضله‌ی دو سر (LHB)، التهاب عضله‌ی دو سر نیز می‌گویند.گاهی اوقات تاندون بعد از سقوط یا ضربه مانند بلند کردن وزنه‌های سنگین ملتهب می‌شود، اما بعضی وقت‌ها به خودی خود ملتهب می‌شود.

التهاب عضله‌ی دو سر می‌تواند بسیار دردناک باشد. اغلب در افراد لاغر، تاندون در جلوی شانه قرار دارد و می‌تواند بسیار حساس باشد.

درد تاندون می‌تواند به سمت پایین عضله‌ی دو سر گسترش یابد. درد در جلوی شانه ایجاد می‌شود و زمانی که وزنه‌ای را از جلوی بدن بلند کنید و تا بالای سر ببرید، بدتر می‌شود.

این التهاب ممکن است به دلیل یک صدمه باشد مانند سقوط یا بلند کردن وزنه‌های سنگین، اما برخی اوقات بدون هیچ صدمه و آسیبی بروز می‌کند.

ممکن است التهاب عضله‌ی دو سر به دلیل اصطکاک بین خارهای استخوانی در تاندون عضله‌ی دوسر و بی‌ثباتی تاندون باشد و اغلب همراه با پارگی عضله‌ی چرخان شانه (پارگی کامل یا جزئی) رخ می‌دهد.

پارگی تاندون LHB

ممکن است عضله‌ی دو سر در بالای شیار خود در شانه یا در برآمدگی خود در آرنج، پاره شود.

احتمال پارگی تاندون سر بلند عضله‌ی دو سر (LHB) شانه، از دو طریق وجود دارد:

۱- پارگی LHB همراه با پارگی عضله‌ی چرخان شانه

در افراد سالخورده پارگی عضله‌ی چرخان شانه به احتمال زیاد با پارگی تاندون LHB همراه است. اغلب هنگامی که تاندون پاره شد یک تسکین درد مزمن در شانه وجود دارد، زیرا تاندونی که به صورت جزئی پاره شده دلیل اصلی درد است.

 ۲- پارگی LHB بدون پارگی عضله‌ی چرخان شانه

این نوع پارگی معمولاً در وزنه‌بردارانی که تلاش می‌کنند در ورزشگاه یک وزن سنگین را بلند کنند اتفاق می‌افتد. هنگامی که به عضله‌ی دو سر صدمه وارد شود، درد فوری است و ممکن است شما یک صدایی شبیه «پاپ» بشنوید. بلافاصله پس از آن روی آن آثار کبودی ظاهر می‌شود. این منجر به ایجاد برآمدگی، تغییر شکل و ضعف در عضله‌ی دو سر می‌شود. در این حالت اغلب به فرایند تنودسیس عضله‌ی دو سر (A biceps tenodesis) نیاز است. به طور معمول درد در جلوی شانه بروز می‌کند و تا پایین عضله‌ی دو سر گسترش می‌یابد.

علل پارگی تاندون

 1. آسیب وارد شدن، به ویژه هنگامی که برای بلند کردن یا کشیدن یک جسم سنگین تلاش می‌کنید.
 2. استفاده‌ی بیش از حد، به خصوص بعد از یک دوره عدم فعالیت
 3. جریان خون ضعیف به یک ناحیه از عضله‌ی شانه
 4. سقوط بازو در حالتی که بیش از حد کشیده شده باشد
 5. ضعف تدریجی تاندون‌های شانه، که اغلب با حمله و تصادف مرتبط است

همچنین افزایش سن، تکنیک‌های ورزشی نامناسب و … از عوامل کلی خطر برای التهاب تاندون‌های شانه می باشد.

تشخیص


 • سونوگرافی- سونوگرافی برای کمک به تشخیص التهاب عضله دو سر و پارگی عضله‌ی چرخان شانه مفید است. تصویر زیر یک تاندون LHB نرمال را در سمت چپ و یک تاندون LHB متورم و ملتهب را در سمت راست نشان می‌دهد.
 • اسکن ام آر آی- این راه پرهزینه‌تر است و کمتر در دسترس می‌باشد، اما می‌تواند اطلاعاتی از کیفیت عضلات و دیگر ساختار‌های اصلی شانه ارائه دهد.

درمان


درمان التهاب عضله‌ی دو سر

درمان اولیه‌ی التهاب عضله‌ی دو سر بدون نیاز به عمل جراحی است و سعی دارد درد را تسکین و تورم را کاهش دهد. این درمان با رعایت موارد زیر شروع می‌شود:

 • استراحت
 • صرف‌نظر از انجام فعالیت‌های شدید مانند حرکات پرتابی و بالای سر بردن

درمان فیزیکی

درمان معمولاً شامل یک دوره استراحت، عدم بالا بردن بازوها همراه با مصرف داروهای ضدالتهاب و انجام فیزیوتراپی است. دکتر رئیس السادات طرز صحیح حرکت دادن شانه و عضله‌ی چرخان را آموزش می‌دهد تا فشار کمتری به تاندون عضله‌ی دو سر وارد آید.

بازیابی دوباره‌ی دامنه حرکت و کشش استاتیکی و دینامیکی شانه به طور کامل، از طریق درمان فیزیکی بدست می‌آید.

7

مرحله ۱: مرحله حاد و بحرانی

دامنه حرکت بازو:

 • مفاصل را به طور صحیح حرکت دهید تا بافت کپسولی را محدود کنید.
 • حرکات کششی با چوب را انجام دهید.
 • برنامه‌های خانگی را نیز انجام دهید: کشش بازو به طور عرضی، کشش در روی رختخواب
 • ابتدا کتف خود را تقویت کنید.
 • با آموزش در تسهیل عضله ذوزنقه پایینی، کتف خود را پایدار و محکم کنید.

مرحله ۲: مرحله نیمه بحرانی، تقویت اولیه

با حفظ شروط و دامنه حرکت (همان‌طور که در مرحله ۱ مشخص شد) فعالیت خود را ادامه دهید.

تقویت عضله‌ی چرخان شانه را شروع کنید:

 • طناب زدن به صورت چرخشی به داخل و خارج (با ۳۰ درجه دور شدن از محور)
 • طناب زدن در ردیف‌های پایین
 • حالت درازکش I, T, Y, W
 • حرکت مفصل اصلی (بالاتر از ۹۰ درجه نباشد)
 • ضربه زدن به سقف
 • عضله‌ی دو سر
 • عضله‌ی سه سر

مرحله ۳: تقویت پیشرفته

فعالیت‌های تقویتی مرحله ۲ را ادامه دهید، به اضافه‌ی فعالیت‌های زیر:

 • الگوهای PNF مقاومتی
 • طناب زدن بیرهاگ
 • طناب زدن معکوس
 • طناب زدن IR/ER با ۹۰ درجه دور شدن از محور برای بازآموزی اعصاب و عضلات
 • شنا روی زمین به صورت متوالی
 • شروع تمرینات پلایومتریک با کمک دو بازو، سپس پیشرفت به تمرینات با کمک یک بازو

آموزش وزنه‌برداری:

 • دست‌ها را با دقت نگه دارید، بازو را به حالت خم در آورید
 • فعالیت‌های بالای سر بردن را به حداقل برسانید
 • فعالیت‌های شدید انجام ندهید، به صورت راست قامت نایستید، پرس سینه انجام ندهید

مرحله ۴: بازگشت به فعالیت‌ها

 • برنامه مرحله ۳ را ادامه دهید
 • برای ارزیابی مجدد به پزشک و درمانگر خود مراجعه کنید
 • با رعایت محدوده مجاز فعالیت‌های حرکتی و تقویتی به برنامه ورزشی خود بازگردید

تزریق

گاهی اوقات تزریق می‌تواند برای کمک به تشخیص و همچنین کمک به کاهش درد و التهاب استفاده شود. تزریق می‌تواند همراه با بی‌حسی موضعی و استروئید همراه باشد اما این کار یک خطر کوچکی دارد که منجر به پارگی تاندون می‌شود.

درمان با تحریک الکتریکی عصب از روی پوست (TENS) و لیزر با انرژی کم (LET)

این نوع درمان برای بیماران مبتلا به التهاب عضله‌ی دو سر در کاهش درد و بهبود دامنه حرکت موفق بوده است. مطالعات نشان داده است که ترکیب روش‌های TENS و LET درد را بهبود می‌بخشد و نسبت به زمانی که به طور مجزا انجام می‌شود، در سطوح قابل‌توجه‌تری است.

التهاب عضله‌ی دو سر با کشش و استفاده از تحریک الکتریکی عصبی از روی پوست (TENS) بهبود داشته است.

سرمادرمانی (درمان به وسیله‌ی سرما)

عمل جراحی

اگر باوجود درمان‌های بدون عمل جراحی درد همچنان ادامه دارد، می‌توان عمل جراحی را در نظر گرفت. عمل جراحی می‌تواند با «Tenotomy» یا «Tenodesis» انجام شود. اگر پارگی عضله‌ی چرخان شانه تأیید شد، به انجام آتروسکوپی ترمیم عضله‌ی چرخان شانه نیاز است. این کار شامل درمان تاندون LHB خواهد بود که اغلب به صورت جزئی پارگی، التهاب، تورم، بی‌ثباتی و یا دررفتگی دارد.

پارگی عضله‌ی چرخان شانه

 1. مسکن‌ها و داروهای ضدالتهاب
 2. فیزیوتراپی– قوت و انعطاف‌پذیری شانه‌ی شما را حفظ می‌کند و درد و ضعف را کاهش می‌دهد.
 3. ورز‌ش‌های درمان فیزیکی- این روش می‌تواند به بازیابی انعطاف‌پذیری و تقویت شانه‌های شما بعد از وارد آمدن آسیب به عضله‌ی چرخان شانه کمک کند. گاهی اوقات این امکان وجود دارد که بدون عمل جراحی درد به کلی از بین برود و کارایی شانه بازگردد.

9

 1. تزریق کورتیزون استروئید- این روش باعث کاهش التهاب و کنترل درد می‌شود. بهتر است در هنگام پارگی تاندون، از تزریق مکرر استروئید خودداری کنید، زیرا ممکن است به تضعیف تاندون کمک کند.
 2. عمل جراحی- اگر پارگی منتج به ایجاد یک آسیب شد و یا درد و ضعف با تزریق و فیزیوتراپی بهبود نیافت، از روش جراحی استفاده می‌شود. هدف از عمل جراحی تسکین درد و بهبود قدرت شانه است. این روش علاوه بر جراحی به یک دوره طولانی‌مدت فیزیوتراپی نیز احتیاج دارد.

ممکن است جراحی برای موارد زیر انجام شود:

 • آرتروسکوپی ترمیم تاندون
 • ترمیم تاندون باز شده
 • مینی ترمیم (ترکیبی از هر دو)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *