کایروپراکتیک و درمان دستی و کاربرد آن در فیزیوتراپی

1

کایروپراکتیک یا ماساژدرمانی نوعی از مراقبت‌های بهداشتی حرفه‌ای است که بر اختلالات موجود در دستگاه ماهیچه‌ای اسکلتی، سیستم عصبی و همچنین تأثیر این اختلالات بر سلامت عمومی فرد تمرکز دارد. معمولاً از خدمات ماساژ درمانی برای درمان بیماری‌های عصبی عضلانی نظیر کمردرد، کایروپراکتیک دیسک گردن و درد مفاصل دست‌ و پا استفاده می‌شود اما کاربرد آن تنها به این موارد محدود نیست.

استئوپاتی نیز متدی برای ارزیابی، درمان و پیشگیری از طیف وسیعی از بیماری‌ها و مشکلات فیزیکی است. پزشک متخصص استئوپاتی، از ترکیبی از حرکات، کشش‌ها، ماساژ بافت نرم و تکنیک‌ درمان های دستی بر روی عضلات و مفاصل استفاده می‌کند تا عملکرد آن‌ها را بهبود دهد، درد بیمار را تسکین دهد و همچنین روند بهبودی را تسریع بخشد.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#cacaca”]

متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر رئیس السادات سطح کیفی زندگی را بهبود می‌بخشند. افرادی که در طول زندگی خود همواره با مشکلاتی نظیر کمردرد، خشکی گردن، کشیدگی عضلات شانه و سایر ناراحتی‌های جسمانی مواجه بوده‌اند، می‌توانند با مراجعه به کلینیک ما با بررسی علائم بیماری توسط متخصصین ما، علل بروز این علائم را مشخص نمایند. متخصصین ما با استفاده از تکنیک‌های مختلف توانبخشی از جمله درمان دستی به مداوای بیماران می‌پردازند.
در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر رئیس السادات برای طیف گسترده‌ای از مشکلات جسمانی از سردرد گرفته تا خار پاشنه و آسیب‌دیدگی‌های ورزشی درمان ارائه داده می‌شود. برای اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با ما از طریق شماره ۰۲۱۲۲۱۱۹۹۴۸۰۲۱۲۲۱۱۹۹۴۶ در تماس باشد.[/alert]

کایروپراکتیک چیست؟


کایروپراکتیک یک حرفه تندرستی است که در اصل به‌وسیله دست انجام می‌شود و تمرکز آن بر روی درمان ستون فقرات و مشکلات عضلانی، استخوانی است.

مزایای مراقبت‌های کایروپراکتیکی


کایروپراکتیک روشی طبیعی برای درمان است و اغلب توسط افرادی انتخاب می‌شود که به دنبال مراقبت‌های بهداشتی تکمیلی و جایگزینی برای بیماری‌های حاد و مزمن خود هستند.

در ادامه به تعدادی از مزایای تنظیم کایروپراکتیک اشاره ‌شده است که عبارتند از:

تحریک توانایی بدن برای ترمیم خود

به گفتۀ کایروپراکتورها عوامل بسیاری بر سلامتی تأثیر دارند که این عوامل شامل: ورزش، تغذیه، خواب، شرایط محیطی و وراثت می‌باشد. کایروپراکتورها به‌جای درمان علائم بیماری با تمرکز بر حفظ سلامتی شما به‌صورت طبیعی، به بدن کمک می‌کنند تا در مقابل بیماری‌ها مقاوم شود.

دوره درمان با انجام ارزیابی کامل شروع می‌شود

زمانی که شما به دیدار کایروپراکتورهای ما می‌آیید، طبق شیوه‌های مورد قبولی که از قدیم استفاده می‌شده‌اند مورد ارزیابی قرار می‌گیرید. این بررسی شامل مشاوره، بررسی پیشینه پزشکی بیمار، معاینه جسمی، تحلیل‌های آزمایشگاهی و آزمایش اشعه ایکس می‌باشد. همچنین معاینات ساختاری کایروپراکتیک دقیقی را دریافت خواهید کرد که در آن توجه ویژه‌ای به ستون فقرات شده است.

هیچ احتیاجی به دارو یا جراحی نیست

از طیف گسترده‌ای از تکنیک‌ها، برای جایگذاری و بررسی و اصلاح محتاطانه مهره معیوب (مهره که جابه‌جاشده یا از جایش درآمده) ستون فقرات استفاده می‌شود. کایروپراکتورها هیچ‌گاه از درمان دارویی یا جراحی‌های تهاجمی استفاده نمی‌کنند. کایروپراکتیک یک روشی طبیعی درمان است که با تحریک دستگاه ارتباطی بدن، عملکرد این دستگاه را بهبود می‌دهد تا بدین وسیله عملکردهای مختلف سلول‌ها و اندام‌ها و سیستم‌های بدن را پایه‌گذاری، کنترل و هماهنگ کند.

2

روش‌های درمانی پذیرفته‌شده در کایروپراکتیک


علاوه بر دستکاری (حرکت دادن) ستون فقرات، سایر روش‌های درمانی پذیرفته‌شده توسط دکتر کایروپراکتیک ممکن است شامل مواردی نظیر آموزش حرکات ورزشی, اصلاح سبک زندگی، مشاوره تغذیه‌ای و همچنین استفاده از روش‌های درمانی مثل ماساژ نقطه ماشه‌ای (تریگر پوینت)، تحریک الکتریکی عضله و التراسوند (امواج فراصوت) شود.

3

دستکاری (حرکت دادن) ستون فقرات چیست؟

دستکاری ستون فقرات (گاهی به آن تنظیم کایروپراکتیک هم گفته می‌شود) یکی از رایج‌ترین و شناخته‌ترین روش‌های درمانی است که توسط کایروپراکتورها انجام می‌شود. هدف از دستکاری ستون فقرات این است که از طریق واردکردن نیروی کنترل‌شده به‌وسیله دست به مفاصلی که درنتیجه آسیب‌دیدگی بافت‌ها، به کم‌تحرکی یا محدودیت در تحرک دچار شده‌اند، تحرک مفصل را به آن بازگرداند.

4

موارد استفاده از درمان کایروپراکتیک چیست؟


از کایروپراکتیک برای درمان بیمارانی با این علائم استفاده می‌شود:

 • کمردرد
 • کمردرد ناشی از حاملگی
 • گردن درد
 • درد شانه
 • سیاتیک
 • سندرم درد عضلانی
 • تنگی کانال نخاع
 • تنیس البو، اپی کندیلیت
 • آسیب‌دیدگی‌های ورزشی
 • سندرم تونل کارپال
 • نرمی غضروف زانو

موارد منع استفاده از درمان کایروپراکتیک چیست؟


غالباً در تنظیم ستون فقرات، واکنش‌ها جزئی و محدود هستند و معمولاً اندکی پس از درمان شدت می‌گیرند و ناپدید می‌شوند. درواقع اغلب واکنش‌های خوش‌خیم، ناراحتی‌های موضعی کوتاه‌مدتی می‌باشند که در محل درمان شده ایجاد می‌شوند و عوارض جانبی شدید در ای روش بسیار نادر هستند.
انجام شیوه درمانی دستکاری (حرکت دادن) ستون فقرات برای افراد مبتلا به آرتروز ستون فقرات، شکستگی مهره‌های کمر، دررفتگی، سرطان و یا افرادی که در قسمت مورد درمان دارای عفونت هستند توصیه نمی‌شود.

5

افراد بزرگسال که به پوکی استخوان یا انسداد شریان مهره‌ای (باریک شدن شریان ارسالی به مغر) مبتلا هستند باید قبل از درمان پزشک خود را مطلع سازند. در اینصورت نوعی از درمان کایروپراکتیکی که بسیار ملایمتر است برایشان انجام خواهد شد.

6

شیوهای عملی شدن کایروپراکتیک


مشاوره اولیه

در ابتدا وضعیت کلی سلامت شما را بررسی می‌کنیم و نه‌تنها کمر و گردنتان بلکه سبک زندگی‌تان هم بررسی می‌شود. بنابراین می‌توانیم بهترین شیوه درمانی را برای شما تعیین کنیم. در طول مشاوره اولیه به کمک دستگاه اسکن استخوانی، بررسی گسترده‌ای انجام می‌شود. همچنین تاریخچه پزشکی شمارا مطالعه می‌کنیم. تا درنهایت به شناختی از شما برسیم و بر اساس آن شناخت برنامه‌ای سفارشی و مخصوصی را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

7

برنامه درمانی سفارشی

اکثر عوامل بیماری توسط سیستم عصبی که دچار آسیب شده‌اند ایجاد می‌شوند. به‌محض تشخیص دقیق اینکه عارضه از چه چیزی ناشی شده، برنامه درمان به شما پیشنهاد می‌شود. این برنامه دربرگیرنده تنظیم کایروپراکتیک، درمان بافت نرم و حرکات ورزشی اصلاحی می‌باشد.

تنظیم کایروپراکتیک چگونه به ما کمک می‌کند

ما برنامه درمانی سفارشی و تنظیم کایروپراکتیک را بر روی میز تست خاصی انجام خواهیم داد. این تنظیم‌ها به کمک توانایی بدن در رفع مشکلات خودش (ترمیم خود)، گرفتگی را برطرف می‌کنند. مراقبت‌های کایروپراکتیکی بر تعاریف زیر استوار است:

 • بدن انسان به‌طور طبیعی توانایی درمان و ترمیم خود را دارد
 • ساختار بدن از عصب‌ها، استخوان‌ها، مفاصل و عضلات تشکیل‌شده است و توانایی بدن برای عملکردی درست و سالم به‌شدت به هم ارتباط دارد
 • درمان کایروپراکتیک به ایجاد تعادل در ساختار و عملکرد بدن کمک می‌کند و توانایی بدن را برای ترمیم خود افزایش می‌دهد.

پس از تنظیم کایروپراکتیک

تنظیم کایرو پراکتیک به‌ندرت موجب بروز درد و ناراحتی می‌شود. بااین‌وجود ممکن است برخی از بیماران درد و یا سوزش خفیفی را پس از انجام کایروپراکتیک تجربه کنند که معمولاً (با انجام برخی از تمرینات و حرکات) ظرف ۱۲ تا ۴۸ ساعت از بین می‌روند. در مقایسه با سایر درمان های متداول کاهش دهنده درد، نظیر داروهای بدون نسخه و یا داروهای تجویزی , شیوه محافظه‌کارانه کایروپراکتیک در مقایسه با سایر درمان های متداول از جمله مصرف داروهای بدون نسخه و یا تجویز شده، گزینه امن و مؤثری را ارائه می‌دهد.

نتایج تنظیم کایرو پراکتیک

درمان دستی زانو، کمر و … می‌تواند در درمان کمردرد، سردرد و سایر اختلالات مرتبط با ستون فقرات ازجمله گردن درد شگفت‌انگیز و خارق‌العاده باشد. ممکن است که روش کایروپراکتیک و درمان های دستی در همه بیماران تأثیر نداشته باشد و نتایج درمان به وضعیت بیمار بستگی دارد. اگر علائم بیماری تا چند هفته پس از درمان در فرد وجود داشته باشند، نشان‌دهنده این است که احتمالاً روش کایروپراکتیک بهترین روش درمانی برای فرد نبوده است.

چرا هنگامی‌که یک مفصل را دستکاری می‌کنیم صدای ترق و تروق (ترکیدگی) می‌دهد.


تنظیم (دستکاری) یک مفصل ممکن است باعث ترکیدگی حباب‌های گاز موجود مابین مفاصل شود و براثر آن صدای ترق تروق تولید می‌گردد. این همان اتفاقی است که وقتی بندانگشتان خود را به‌اصطلاح می‌شکنید رخ می‌دهد. این صدا با تغییر فشار بر روی مفصل، ایجاد و موجب تخلیه حباب گاز می‌شود. معمولاً اگر درد یا ناراحتی به وجود آید میزان آن بسیار کم است.

8

پیشگیری


علاوه بر رفع بیماری‌های شما، اغلب به پیشگیری از عوارض مشابه (دیگر علائم بیماری) توجه ویژه‌ای داریم. برای دستیابی به نتیجه مطلوب باید نصایح وندهای ما را با جدیت دنبال کنید.

کایروپراکتیک و بارداری


ما در تمرینات خود به مادران منتظر هم کمک می‌کنیم. نمایش کایروپراکتیک در دوران بارداری به طرز قابل‌توجهی سودمند وبی خطر است. کایروپراکتیک در طول بارداری و قبل از شکل‌گیری نطفه بسیار اهمیت دارد، زیرا بدن مادر منتظر در بهترین حالت ممکن قرار دارد. به بهتر شدن رشد و موقعیت جنین کمک می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند که مادران منتظر که در طی بارداری دوره درمانی کایروپراکتیک را به‌طور مرتب داشته‌اند درد کمتر و زمان زایمان کوتاه‌تری داشته‌اند.

9کایروپراکتیک و کودکان

در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر رئیس السادات ما به همه افراد با هر سنی کمک می‌کنیم. ما بر این عقیده هستیم که شما هیچ‌گاه برای انجام ماساژ درمانی خیلی جوان یا خیلی پیر نیستید؛ و همه می‌توانند ماساژدرمانی را انجام دهند.
داشتن ستون فقرات سالم و متوازن برای رشد کودک ضروری است. با اصلاح مشکلات حرکتی در سنین کم با مشکلات کمتری در زندگی آینده مواجه خواهید بود.

10

.

2 پاسخ
 1. مرتضی کریم آبادی
  مرتضی کریم آبادی گفته:

  سلام و خسته نباشید. عکس گردن بنده در هفته قبل نشان داد که مهره ۵ و ۶ مشکل دارد و درد در قسمت سمت چب گردن تا سر شانه دارم و در حالت هایی احساس برق گرفتگی در دست چپ دارم. چندین مدل ورزش که فقط عضلات گردن را تقویت کند را دارم هر روز انجام میدهم. خواستم شما کمکی بکنید و کارهایی که میتواند کمک کند را برای بنده ارسال کنید. با احترام مرتضی کریم آبادی. البته بنده چون ۶۶ سال دارم جرعت عمل کردن را هم ندارم.

  پاسخ
  • متخصص طب فیزیکی و توابخشی دکتر سید احمد رئیس السادات
   متخصص طب فیزیکی و توابخشی دکتر سید احمد رئیس السادات گفته:

   با سلام و احترام
   ممکن است بعد از معاینه و شرح حال دقیقتر شما نیاز به انجام ام آر آی و نوارعصب و عضله داشته باشید.
   بر اساس یافته های این آزمونها ممکن است گردنبند طبی و انجام فیزیوتراپی و یا انجام اینترونشن در یتون فقرات شما مناسب و احتمالا جایگزینی جهت عدم نیاز جراحی باشد.

   پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *