ارتقا کيفيت زندگى با توانبخشى در دیابت/با طب فیزیکى تلخى ديابت شیرين مى شود

636172433037512828
دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران گفت: دیابت شايعترين بيماري متابوليكي انسان است كه مرگ و مير و عوارض ناتوان كننده ي قابل توجهي را در بر دارد.
 
وی گفت :در حال حاضر در ايران بيش از  پنج ميليون نفر مبتلا به ديابت وجود دارد که پیش بينى مي شود طي ۱۵ سال به دو برابر افزایش يابد.
ریس السادات افزود: عليرغم تلاشهاى مختلف هنوز علاج قطعى براى اين بیمارى شناخته نشده است و پیشگيرى ، تشخيص زودرس و درمان مناسب، بهترين رويکرد براى رهايى از عوارض ان است.وی گفت:طب فيزيكي و توانبخشي نقش بسيار مهمي در پيشگيرى، تشخيص و کنترل زودرس برخي از اختلالات و عوارض ناشي از ديابت دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید  بهشتی افزود: آموزش بيمار و خانواده، اصلاح الگوي زندگي و فعاليتهاي روزمره ، ورزش درماني مناسب و بكار گيري روشهاي فيزيكي و دارويي و تزريقات تخصصى  تشخيصي و درماني از مهمترين ابزارهاي متخصصين طب فيزيكي در توانبخشي  بیماران مبتلا به ديابت به شمار مي رود.
دبیر اجرایی بیستمین کنگره طب فیزیکی ، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران گفت: از رايج ترين روشهاي طب فیزيکى در كنترل عوارض اسكلتي عضلاني ناشي از ديابت مي توان به انواع  فيزيوتراپى مانند سرما و گرما درماني ،الكتريسيته درماني، ليزر درماني، شاك ويو و مگنت درمانى و درمانهاي دستي اشاره کرد.
وی گفت: تجویز کفش، کفى، ارتز و پروتز مناسب از جمله خدمات موثر ديگر براي بهبود عملكرد افراد ديابتي به خصوص در موارد آسيبهاي عصبي، زخم های دیابتی و قطع عضو ناشي از آن محسوب مي شود.
دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران گفت: شيوع زياد چاقى و بيماريهاى قلبي عروقى در ديابت سبب شده تا ورزش درمانى و تغذیه مناسب به عنوان شاه کليد بهبود کيفيت زندگى شناخته شوند.ورزشهاي هوازي، تقويتي و انعطاف پذیرى و ورزشهاى آبى همگى در مبتلایان به ديابت مفيد هستند.
 ریس السادات افزود: ورزش در بيماران ديابتى بايد به طور اختصاصى و متناسب با وضعیت جسمانى ، سن ، وضعيت كنترل قند و با توجه به  بيماريهاي زمينه اي همراه تجويز گردد.
وی در ادامه گفت : در تجویز هر نسخه ورزشي بايد به نوع ورزش ، شدت ، مدت هر جلسه، فواصل جلسات و احتياطات كنترل قند، قبل، حين و پس از انجام ورزش اشاره شود.وی گفت : ورزش در افراد دیابتی باعث کاهش قند خون و بهبود شرایط قلبی ریوی می گردد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: افت قند در دیابتی ها هنگام ورزش شایع است، بنابر این اگاهى بيماران از علايم کاهش قند ضرورى است.
بیماران بايد قبل از ورزش و هنگام ورزش طولانى، قند خون را چک کنند و در صورتی که خيلي پایین بود ورزش را به تعويق بيندازند .
وی افزود: بیمارانی که انسولین تزریق می نمایند، در صورت انجام فعالیت ورزشی، انسولین را در عضلات دست یا پا تزریق نکنند. بهترین مکان تزریق برای این افراد ناحیه شکم است.
وی در ادامه گفت: علاوه بر افت قند، زخم شدن پا به دنبال ورزش هم نکته با اهمیتی است که با بررسی اندام ها قبل و بعد از ورزش و نیز پوشیدن کفش مناسب می توان از رخ دادن آن جلوگیری نمود.
در ادامه دكتر رئيس السادات با  اشاره به شيوع بالاي احساس خواب رفتگي و گزگز اندامها در افراد ديابتي گفت:  سندرم تونل کارپال و اسيب اعصاب محيطى (نوروپاتى )که نواحى انتهاى اندامها را درگير مى کند  از مهمترین علل اين شکايات به شمار مي رود . با تشخیص زود هنگام سندرم تونل کارپ و نوروپاتى دیابتى با کمک نوار عصب و عضله مى توان به كنترل موثرتر آنها پرداخت و به ویژه از ايجاد عوارضی مانند ضعف اندام و زخم جلوگیرى کرد.

زخم پا در دیابتی ها بسيار  جدی است.

معمولا به دلیل اختلال سیستم عصبى خودکار ، بیمار از خشکی پوست  پاها شکایت دارد. ضعف حرکتی، اختلال حس و اختلال تعریق پاها فرد را به ايجاد  زخم مستعد مي کند.علاوه بر اين  زمان بهبود زخم در افراد ديابتى  طولانی تر است.
وی در پاسخ به اینکه براى پیشگيرى و درمان  زخم هاى ديابتى چه باید کرد گفت: اولین نکته رعایت رژیم و کنترل سطح قند است. ارزیابی روزانه پا از نظر زخم، پینه، قرمزی ،استفاده از کرم های نرم کننده (کرم لانولین) جهت کاهش خشکی و ترک بین انگشتان از نكات مهم ديگر مراقبت از این بیماران به شمار مي رود به ويژه در مورد افراد ديابتي كه  دچار اختلال حس هستند بايد هر ۲-۳ ماه ناخنهاى پاها مورد معاينه قرارگيرد و کالوس ها(پینه ها) توسط پزشک برداشته شود. نکته ى مهم اينکه در مبتلایان به ديابت ناخنها بايد به صورت  خطی کوتاه شوند و نه گرد.وی در ادامه گفت :  استفاده از صندل و کفش مناسب در ديابتى ها از جمله نکات مهم ديگرى است که باید در مبتلایان به ديابت مورد توجه قرار گیرد. به طور کلى کفش  بايد داراى سايز مناسب (نه تنگ و نه گشاد)، عمق کافی و پنجه پهن باشد و کفى نرمى داشته باشد.  گاه ممکن است به ویژه در بيماران دچار بى حسى يا تغيير شكل پا جهت تجویز کفش مناسب از اسکن کف پا استفاده شود. دبیر اجرایی بیستمین کنگره طب فیزیکی؛ توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران گفت: در خصوص زخمهاي ديابتي بهبود خونرسانی کلید درمان  است .ممكن است بر حسب شرايط از شستشو با محلولهاى خاص يا پانسمانهاى تخصصى استفاده شود.
  ریس السادات در ادامه گفت: اخيرا پژوهشهاى انجام شده در مرکز تحقيقات طب فيزيکى و توانبخشى دانشگاه علوم پزشکى شهيد بهشتى نشان داده است که به کارگيرى پلاسماى غنى از پلاکت(پى آر پى ) و ازن درمانى مى تواند در درمان زخمهاى مقاوم به درمان ديابتي موثر باشد و سبب تسريع بهبود زخم گردد.
از مشکلات قابل توجه ديگر بیماران ديابتى شیوع بالاى اختلالات اسکلتى و عضلانى است.
وی افزود: شانه ى يخ زده که در ان بیمار دچار  محدودیت حرکتى شانه و بازو است،  التهاب رباطهاي مختلف،  جمع شدگي پوست كف دست، خشكي و سفتي مفاصل و افزايش احتمال ابتلا به پوکى استخوان، از مهمترین عوارض اسکلتی و عضلانی دیابت می باشد.
وی در پایان گفت: همانطور که پيشتر عنوان شد در كنار دارو درماني ،به کارگيرى طب فيزيکى، ورزش درماني و گاه تزريقات داخل مفصلى يا بافت نرم مي تواند در كنترل درد و بهبود عملكرد اين بیماران مفيد باشد. بیستمین کنگره طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران ۱۱ تا ۱۳ اسفند در مرکز همایش های رازی  برگزار می شود
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *