آیا چین و چروک پوست خطر شکستگی استخوان را پیشگویی می‌کند

82526260-71604673

دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران درباره احتمال ارتباط میان چین و چروک پوست و پوکی استخوان گفت: مطالعات اولیه بر ارتباطی میان چین و چروک پوست و پوکی استخوان دلالت دارد، اما هنوز به بررسی و شواهد علمی بیشتر نیاز است تا این موضوع به طور دقیق مشخص شود.

پوکی استخوان شایعترین بیماری متابولیکی استخوان است که در آن تراکم استخوان‌ها کاهش یافته و متخلخل‌تر می‌شوند. این بیماری نتیجه نبود تعادل بین ساخت استخوان جدید و برداشت استخوان قدیمی است، به طوری که پس از ۴۰ سالگی، تراکم استخوان ‌ها صرفا کاهش می یابد و این روند تا پایان عمر ادامه می‌ یابد.
دکتر سید احمد رییس السادات در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: برخی از پروتئین‌هایی که در سلامت اسکلتی عضلانی نقش دارند، به طور مشترک سبب ایجاد قوام و سلامت پوست نیز می‌شوند که از جمله مهمترین این پروتئین‌ها می‌توان به کلاژن اشاره کرد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: با توجه به تشابه اسکلت و ساختار پروتئینی استخوان با پوست، برخی محققان بروز همزمان تغییرات پوستی با پوکی استخوان را بررسی کرده‌اند و این فرضیه که بین نازکی و چین و چروک پوست و پوکی استخوان رابطه وجود دارد، مطرح شده است.
وی افزود: در مطالعه که در دانشگاه ییل (yale) روی ۱۱۴ زن یائسه انجام گرفت، از یک طرف قوام پوست در نواحی پیشانی و چانه با استفاده از کلیپر و همچنین چین و چروک در ۱۱ نقطه از صورت و گردن و از طرف دیگر تراکم استخوان با استفاده از روش دانسیتومتری DEXA و اولتراسوند پاشنه ارزیابی شد که براساس نتایج بدست آمده، هر چه قوام پوست در پیشانی و چانه بیشتر باشد، تراکم استخوانی نیز بیشتر است و در صورت افزایش چین و چروک صورت، توده استخوانی متخلخل تر می باشد. این ارتباط بعد از در نظر گرفتن فاکتورهای موثر بر توده استخوان مانند سن و اجزای بدن(Body composition) نیز برقرار بود.
دکتر رییس‌السادات گفت: در مطالعه ای نیز در سال ۲۰۱۱ در برزیل، ارتباط معکوس بین پوکی استخوان و ضخامت پوست ناحیه پشت دست در ۱۴۰ زن یائسه نشان داده شد. بر اساس این مطالعه ارتباط مستقل بین ضخامت پوست و تراکم استخوان وجود دارد که بیانگر وقوع همزمان این تغییرات می باشد.
وی گفت: در ابتدا به نظر می‌رسید افزایش سن به عنوان عامل ایجاد کننده چین و چروک و تغییرات پوستی و همینطور علت اصلی پوکی استخوان مسبب این رابطه باشد. مطالعات مختلف از جمله دو مطالعه مذکور این فرضیه را تایید می‌کنند که تغییرات در تراکم استخوان به موازات تغییرات پوستی و ناشی از فعالیت آنزیم های مخرب پروتئین کلاژن می‌باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: این آنزیم‌ها سبب تحلیل پوست و همچنین کاهش تراکم استخوان‌ها می‌شوند و می‌توانند به عنوان کلید رابطه شادابی پوست و استحکام استخوان ها به شمار روند.
وی افزود: با توجه به اهمیت تشخیص زودرس پوکی استخوان و تاثیر آن بر کاهش هزینه‌های سیستم سلامت، این روش تشخیصی سریع و کم هزینه بوده و در غربالگری اولیه بیماران میسر می باشد.
دکتر رییس‌السادات گفت: به نظر می‌رسد در صورت اثبات قطعی رابطه بین چین و چروک پوست با تراکم استخوان‌ها، بتوان از معاینه بالینی پوست به عنوان روشی در دسترس و کم هزینه به عنوان غربالگری و تشخیص اولیه زودرس پوکی استخوان بهره برد.
وی بیان کرد: آنچه مورد تاکید قرار می‌گیرد، این است که مطالعات موجود هنوز به عنوان تحقیقات مقدماتی به شمار می‌روند و شواهد علمی دقیق و ثابت شده‌ای در خصوص میزان صحت و دقت رابطه بین چین و چروک پوست و تراکم استخوان وجود ندارد. بنابراین تکیه بر این روش نباید سبب غفلت از روش های پیگیری و تشخیص به موقع این بیماری شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: بی‌تردید تغذیه مناسب شامل استفاده از آنتی اکسیدان‌ها به همراه سبک زندگی سالم و اجتناب از کم خوابی و استرس در ایجاد شادابی پوست و سلامت استخوان ها تاثیر دارند. همچنین انجام ورزش‌های هوازی مانند پیاده روی در تامین سلامت پوست و استخوان ها مفید می باشند.
دکتر رییس السادات رایج‌ترین روش سنجش تراکم استخوان را روش DEXA اعلام کرد و گفت: به زنان بالای ۶۵ سال، یائسگی در سن کمتر از ۴۵ سال، زنان یائسه ای که به دنبال ضربات خفیف دچار شکستگی می شوند یا به دلایل دیگری در معرض خطر پوکی استخوان هستند، مردان بالای ۷۰ سال و افرادی که سابقه بیش از سه ماه مصرف داروهای استروئیدی کورتون دارند، توصیه می شود این سنجش را انجام دهند.
وی گفت: همچنین سابقه فامیلی پوکی استخوان، بیماری ‌های تیروئید و پاراتیروئید، کلیه، کبد و سوءجذب و مصرف طولانی مدت داروهای ضدتشنج از جمله مواردی هستند که احتمال ابتلا به پوکی استخوان را افزایش داده و ضرورت بررسی تراکم استخوان را افزایش می دهند.
دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران اظهار کرد: در صورتی که نتیجه سنجش تراکم استخوان‌ها طبیعی باشد، این سنجش‌ها هر ۵ سال و در افراد دارای عوامل خطر هر ۲ سال یکبار باید تکرار شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *